Tuzla je mesto, ktoré kebyže hľadáte na mape, nájdete ho v Bosne a Hercegovine... na Balkáne. Že vraj je to tretie najväčšie priemyselné mesto v Bosne. Mesto je úzke a dlhé, má vyše 120 000 obyvateľov a je zasadené medzi zalesnenými kopčekmi. Vlastne celá Bosna a Hercegovina je samý kopec, pričom jedna Bosniačka nám povedala krásny citát jedného spisovateľa z Bosny, ktorý znel v tom zmysle, že ak by sa vyžehlili všetky kopce Bosny a Hercegoviny na rovinu, bola by to najväčšia krajina na svete. Ľudia sú tu inak milí, aj keď je cítiť, že ešte nie sú celkom zvyknutí na akýsi turizmus - teda premotivovaných ľudí, ktorí všetko fotia. Ak sa pýtate, prečo sme leteli zrovna do Tuzly, čo také sa tam dá robiť... tak odpoviem rovnako ako odpovedajú všetci návštevníci tohto mesta v ktoromkoľvek inom článku, ktorý nájdete na internete - môžte sa tu korzovať, môžte sa tu kúpať - je tu jediné slané jazero v Európe a môžte tu jesť. A práve o jedle bude tento článok. Samozrejme, nedalo sa ochutnať všetko, žiaľ, 3 dni sú málo na to, aby ste do seba natlačili balkánsku kuchyňu, ale tak napíšem aspoň pár postrehov.=)
Ak sa tunajšieho spýtate, čo určite musíte ochutnať, každý vám odpovie, že určite čevapi, teda čevapčiči. Čevapi je mleté mäso, tvarované do malých šúľkov. Tie sa podávajú v plochom, kysnutom a veľmi hutnom chlebe - tzv. somun. Je to ako pita chlieb, ktorý kúpite u nás v obchode, avšak tento je vždy čerstvý, robený na ohni, takže je mäkký, nafufňaný a rovnako ako mäso, má výraznú dymovú chuť. Inak vôňa či chuť dymu, zadymené ulice, to je veľmi typické. Z komínov sa dym valí už od rána, a verte mi, že to nie je kvôli vykurovaniu domov.=D
Čevapi so všetkým, čo k tomu patrí - aj jogurt.=D |
Sarajevské čevapi v typickom kysnutom chlebe s cibuľou a kajmakom |
Najlepšia čevapčičárňa v Sarajeve - Cevabdzinica Zeljo |
Čevapi inak môžte v anglickom menu nájsť aj ako "kebab" a pljeskavicu ako "hamburger". Odporúčam preto radšej čítať zároveň anglické aj domáce menu, najmä ak nie ste, tak ako ja, zbehlí v balkánskej kuchyni resp. v názvoch jednotlivých jedál.
No a pljeskavica je vizuálne veľmi podobné čevapi, akurát sa nerobia šúľky, ale jedna väčšia mäsová placka. K tomu opäť dostanete chlieb a cibuľu. Ďalším rozdielom by malo byť to, že sa používajú iné druhy mäsa, ale v prípade mletého mäsa tie chute veľmi rozlíšiť neviem.;) To už nechám na odborníkov.=D
A tieto dve jedlá tvoria základ ponuky hádam úúúplne každej reštaurácie. Aj domáci tlačia najmä tieto dve jedlá.=D
Najlepšie čevapi som potom jedla v reštaurácii v Sarajeve, kam sme si odskočili na jednodňový výlet. Reštaurácia bola plná domácich a doslova to tam bzučalo ako v úle. Nikto tam nesedel len tak, každý sa prišiel len najesť a hneď ako dojedol, uvoľnil miesto ďalším ľuďom, ktorí netrpezlivo čakali medzi dverami. Stôl ste samozrejme nemali pre seba, ale prisadol si k vám kto mohol, len aby si našiel malé miestečko, kde by sa mohol najesť.
Čo som inak mala v pláne ochutnať zo slaných jedál je grah, čo by mala byť fazuľová polievka s mäsom (v ponuke som ale našla aj bez mäsa), palenta - polenta s kajmakom a oškvarkami a mnohé, mnohé ďalšie.
Pre mňa sú potom samostatnou kapitolou pekárenské výrobky. Tak ako všade na Balkáne, aj tu fungujú malé pekárničky - "pekara" - s obrovským výberom rôznych výrobkov - od plnených sladkých taštičiek, cez rôzne slané koláče až po... burek! Čo je slaný koláč z krehkého lístkového cesta. To je plnené mäsom a stočené do špirály. Existujú rôzne ďalšie variácie na takýto slaný koláč a tie majú potom rôzne názvy. V zásade ale môžte nájsť slaný koláč plnený syrom, špenátom a Bosniačka, ktorá s nami letela, hovorila, že existuje aj zemiakový burek, ktorý ľúbi jej manžel z Čiech, pričom sa vždy smeje, že zemiakový burek, to je také české.
Skrátka ja tieto pečené dobroty môžem a určite odporúčam neobchádzať ich len preto, že nespĺňajú vaše diétne požiadavky či "nezapadajú do vašich makier". Jedzte! U nás také nenájdete ;). Čo ma inak privádza k cene. Jedlo je tu vo všeobecnosti lacné - minimálne oproti bratislavským cenám. Za 2-3 eurá kúpite pečiva a pečiva... až mám hrôzu z toho, keď si spomeniem na fakt, že za dva obschnuté a dopekané zemiakové pagáče dávam bežne 1 euro a 80 centov!!!
V pozadí "pekara Hukič" - pekáreň, hneď oproti nášmu ubytovaniu. V garáži vypekali a vedľa v predajni predávali... a na poschodí bývali.=) |
Pekárenské výrobky. Vedľa bol vyložený burek. Vedia ho tu predávať aj na kilá.=D |
V hornom rohu ružica, dole tulumba |
Ak sa však bavíme o tureckom type kávy, to je už iná reč. Taká káva sa aj tu podáva klasicky v džezve s dvoma kockami cukru a v menu ju nájdete ako bosanska kahva. Od tej tureckej sa že vraj trocha líši v príprave a podľa môjho názoru je chuťovo jemnejšia ako tá z Turecka.
Z nápojov odporúčam ešte ochutnať čerstvú šťavu z granátového jablka. Ak dobre pohľadáte, nejaký stánok nájdete aj na ulicicach. My sme tak našli jeden stánok v uličke v Sarajeve. Šťava je veľmi osviežujúca, sladká a trocha horká zároveň.
Bosanska kahva |
Keď už sme pri pive, v Tuzle odporúčam piváreň Taverna. Je to veľmi príjemný priestor, dobre tam varia, ceny sú príjemné a varia si tam pivo - odporúčam teda to domáce nefiltrované. Chuťovo je veľmi jemné. V piatok večer sme navyše vystihli aj živú hudbu - teda balkánsku muziku, do rytmov ktorej tlieskali domáci ... a ja.=D Malo to skvelú atmosféru.
Cedevita - vysyp, zamiešaj a pi =D |
A čo vy? Zavítali ste do niektorej balkánskej destinácie resp,. čo by ste odporučili ochutnať ako ďalšie z tejto kuchyne? Ďalší víkend totižto letíme do Prištiny a odtiaľ na jeden deň do Skopje.=D
BB
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára