Rize |
Samozrejme, nepovažujem sa za odborníka na tému čaje, aj môj pohľad na vec je veľmi laický, založený len na tom, čo som počula, čítala a sama odskúšala. Tak napr. kamarátka, ktorá brigádovala v jednej "podzemnej" čajovničke mi odporúčala do takýchto čajovní nechodiť. Majú síce svoju atmosféru, avšak prostredie je tam vlhké, zatuchnuté a to vôbec neprospieva čajom - ani tým sypaným zmesiam, ktoré často krát tieto čajovne ponúkajú.
V dobrej čajovni by vám mali vedieť poradiť, čo si objednať, aj keď vy sami tušíte len veľmi matne, čo vlastne chcete. Najlepší bol raz priateľ, s ktorým pravidelne chodíme do literárnej čajovne Avra Kehdabra. Obsluha je pomerne stála, zaškolená a vedia vždy poradiť. Napr. jednu našu návštevu začal priateľ opisovať čaj, ktorý tam pil mesiac dozadu - bol veľmi jemný a zelený... na viac nálevov. Ja byť obsluhou, tak presne tento typ zákazníka v duchu ofrflem, ale chalan sa vynašiel, nejaký čínsky názov hodil do pľacu, že to bol určite tento, ale tento už nemáme. Miesto toho ponúknem tomu podobný, ktorý má takú a takú vôňu a takú a takú chuť.... No, chápete kam tým smerujem - chalan čaje poznal, mal ich "napité", vedel čo poradiť, "v téme" bol skrátka doma. Takže ak chcete ochutnať tieto čaje, vyberte si naozaj dobrú čajovňu. Druhou možnosťou je pripraviť si čaje doma, ale ja ako skúšam, tak skúšam, zatiaľ ich tak dobre ako v čajovni pripraviť neviem.
No, a ktoré, že to čaje tak milujem? Indický čaj Dáta Másala, turecký čaj Rize a juhoamerický Yerba Maté. Každý je iný - jeden korenistý, druhý sladký, tretí zemitý, avšak všetky majú pozitívne účinky na náš organizmus. Zoberiem to ale postupne.
Dáta Masala je pôvodom z Indie. Vo všeobecnosti ide o zmes čierneho čaju (najčastejšie sa stretávam s Assamom), korenia a mlieka. Podáva sa sladený. Čaj je tak v konečnom dôsledku sladučký, korenistý a mliečny. Veľmi rada ho pijem práve v zime, pretože príjemne zahreje a vďaka čiernemu čaju človeka povzbudí. Aj s týmto čajom sa mi spája veľmi milý zážitok. Do spomínanej čajovne chodíme s priateľom spoločne. Raz sa mi však pritrafilo, že som išla do čajovne sama, objednala som si zrovna masalu. Tú priniesla slečna, ktorá obsluhovala v kanvičke s dvoma šálkami. Veď jedna pre mňa a druhá pre priateľa, ktorý je asi niekde na ceste.=D Ale späť k čaju.
Tento čaj môžte poznať aj pod názvom yogi čaj alebo chai tea. Všimla som si, že každá čajovňa pripravuje tento čaj trocha inak. Aj v Indii sa pripravuje rôzne. Pomer čaju a mlieka je iný, ale aj zloženie zmesi korenia je iné. Tak ako má každá rodina iný recept na vianočnú kapustnicu, tak aj tu sa to líši. Základom je zázvor a kardamon. Ten zbytok už záleží na chuti - škorica, fenikel, dokonca čierne korenie, klinček, pomarančová kôra... zoznam je pomerne dlhý. Zmes si tak môžte namiešať sami a môžte experimentovať hádam do nekonečna - pomer, zloženie... všetko záleží len od vás. V obchodoch či v čajovniach si však už viete kúpiť aj hotovú, namiešanú zmes. Toto korenie môžte potom použiť aj na prípravu limonád alebo do koláčov. V našej pripravovanej kuchárke napríklad nájdete aj recept na masalové cupcakes, tak ho potom určite neobíďte!;)
Dáta masala |
Rize podávané na trajekte smerom do Istanbulu. V Turecku dostanete Rize naozaj všade.=) |
Inak, čaj sa vyrába z drvených lístkov cezmíny paraguajskej. Príprava čaju sa klasicky rôzni, ale v zásade sa určité množstvo čaju zaleje horúcou vodou. Pri príprave čaju inak používam kuchynský teplomer, pretože voda má mať 70-80 stupňov max. Čaj sa potom zvykne piť z tekvičky... doslova! Priateľ mi dve doniesol z Južnej Ameriky spolu s bombillami - to sú slamky, cez ktoré sa maté pije. Slamka je na spodnej časti perforovaná a touto časťou sa vždy zapichne do ešte nezaliateho čaju, následne sa čaj zaleje a so slamkou už nehýbete! Nespravte tú hlúposť akú som spravila ja, keď som maté pila prvý raz - nepoužívajte ju ako miešadlo.=D Jej úlohou je totižto filtrovať rozdrvené lístky, aby ste ich neťahali cez slamku spolu s čajom...
No a tie tekvičky potom musíte ešte "zapracovať". Nie sú totižto dokonalo vydlabané, takže prvé použitia v nej čaj len lúhujete niekoľko dní, aby tekvička nasala chuť maté a aby dužina, ktorá v nej ešte ostala, zmäkla a vy ste ju mohli lyžicou vydlabať. Jednoducho... piť maté, to je celá veda, ale je to zábavné, zaujímavé a veľmi zdravé!
Chuťovo je maté trocha horké, zemité a výrazné. Po prvom ochutnaní si asi nikto nepovie, že mňam, to je lahoda... ale napr. mňa tá chuť prilákala aj druhý, tretí xy-tý raz a pijem ho doteraz.=)
Tekvička s kovaným hrdlom, zasadená do stojanu z Uruguaja, pod ňou bombilla, v pozadí čaj - ja mám najradšej ten, ktorý má na obale obrázok kobylky.=D Dostať ho aj u nás v čajovniach. |
P.s.: Ak máte tip na nejaký čaj, ktorý by som mala zaručene ochutnať, určite sa podeľte s vašim názorom! Prípadne napíšte adresu vašej obľúbenej čajovne či miesto, pokojne aj mimo SR, kde ste si užili najlepší čaj! Teším sa na vaše komentáre.=)
BB
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára